Nasz Portal wykorzystuje pliki cookies.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu dostarczenia usług na najwyższym poziomie,
w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na Państwa urządzeniu końcowym.
Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.

Zaloguj się do
Panelu Administracyjnego

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Styczeń 21, 2018, 08:00:31 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając adres e-mail, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Aktualizacja Warunków Technicznych od 1 stycznia 2018 r.  (Przeczytany 414 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
JCK1110
Zaawansowany użytkownik

« : Listopad 26, 2017, 10:46:42 »

Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie został skierowany do podpisu ministra. Kolejny i ostatni krok to publikacja. http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12285403/katalog/12353179#12353179
Prawdopodobieństwo bliskie pewności, że wejdzie w życie w brzemieniu http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//523/12285403/12353179/dokument298090.pdf.
Należy oczywiście poczekać na tekst ogłoszony w Dzienniku Ustaw, ale projekty które będą uzgadniane po 1 stycznia wymagają ostrożności...
Pozdrawiam
blog-ppoz.pl
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #1 : Listopad 27, 2017, 02:10:32 »

Czy tylko mnie nie działają linki wrzucone przez JCK1110?

http://blog-ppoz.pl     blog bezpieczny pożarowo
gore
Bardzo zaawansowany użytkownik

« Odpowiedz #2 : Listopad 28, 2017, 10:10:07 »

Za siebie mogę powiedzieć, że mi działają.
Po sieci krąży wersji WT zrobiona przez jednego z architektów.
W wersji czerwono - niebieskiej zmienionych nowych i starych paragrafów.
Mogę udostępnić - email na prv.

To może ja pierwszy zacznę z moimi wątpliwościami.
Nowy §245 WT mówi o konieczności stosowania drzwi dymoszczelnych.
Czy w przypadkach kiedy mamy przekroczenie dł. dojścia i stosujemy ewakuację do wydzielonej, zamkniętej i oddymianej klatki schodowej (§256 ust. 2 WT) stosujemy drzwi EI 30 czy EIS 30?
Literalnie czytając - nie musimy...

Nie biorę odpowiedzialności za rady udzielane na forum.
Przyjmujesz na swoją odpowiedzialność.
luukasz.t
Aktywny użytkownik

« Odpowiedz #3 : Listopad 28, 2017, 10:46:47 »

To jest małe piwo. Tak drzwi wg 245 muszą być dymoszczelne SaC lub S200C a wg 256 ust. 2 mogą być EI30C. Ale tam jest zapis, że system musi być uruchamiany samoczynnie za pomocą systemu usuwania dymu. Czyli drzwi napowietrzające niezależnie które muszą być otwierane automatycznie. Dotyczy on tylko klatek przeznaczonych do ewakuacji. Ale 256 ust.2 zostaje niezmieniony czyli można organizować napowietrzanie poprzez drzwi otwierane ręcznie wg PN-B 02877-4 (ale wg mnie drzwi z klatki do wiatrołapu otwierane mechanicznie)?

gore

« Odpowiedz #4 : Listopad 29, 2017, 10:29:55 »

Autor chyba miał na myśli raczej, że uruchamianie jest z detekcji automatycznej a nie ręcznie.
W załączeniu printscreen zapisu §245

gore

« Odpowiedz #5 : Grudzień 09, 2017, 01:32:47 »

Już opublikowane:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2017/2285/1

link do wersji dwukolorowej
http://www.warsztatarchitekta.pl/doc/legislacja/2017-11-29-lex-dz-u-2015-1422-t-j-warunki-techniczne.pdf

JCK1110
Zaawansowany użytkownik

« Odpowiedz #6 : Grudzień 09, 2017, 08:45:07 »

Autor chyba miał na myśli raczej, że uruchamianie jest z detekcji automatycznej a nie ręcznie.
W załączeniu printscreen zapisu §245
Bardzo czujnie! Nadal będą to "urządzenia [...]do usuwania dymu, uruchamiane samoczynnie za pomocą systemu wykrywania dymu" a nie "samoczynne urządzenia oddymiające uruchamiane za pomocą systemu wykrywania dymu" por. §245 i §256.4.2) WT.
Chociaż, czy nie można było zapisać tego jaśniej? Dopiero w trakcie dyskusji zwróciłem na to uwagę. Na dobrą sprawę dotychczas w świetle wymagań WT można było otwierać klapy dymowe ręcznie. Automatyczne otwieranie KD wynikało z norm, a nie przepisów techniczno-budowlanych.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!