Nasz Portal wykorzystuje pliki cookies.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu dostarczenia usług na najwyższym poziomie,
w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na Państwa urządzeniu końcowym.
Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.

Zaloguj się do
Panelu Administracyjnego

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Listopad 18, 2018, 11:01:07 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając adres e-mail, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ewakuacja w domu jednorodzinnym  (Przeczytany 6301 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kkbio
Nowy użytkownik
*

« : Czerwiec 25, 2011, 03:45:14 »

Witam serdecznie,
Jestem architektem, mam pytanie związane z ewakuacją w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, ponieważ spotykam się z różnymi interpretacjami przez kolegów projektantów tego zagadnienia.
 W warunkach technicznych jest wiele odstępstw od wymagań ppoż dotyczących tego typu zabudowy. Między innymi w §248. jest mowa o tym, że schody wewnętrzne nie muszą spełniać wymogów DROGI EWAKUACYJNEJ. A więc jeśli chodzi o szerokość biegu, muszą spełniać tylko §68, który mówi o min. szerokości 80cm. Moje pytanie brzmi, jak traktuje się ewakuację z pomieszczeń na poddaszu użytkowym, czy można traktować jako przejście ewakuacyjne (do 3 pomieszczeń) czy jako drogę ewakuacyjną ? Dodam, że w konkretnym przypadku chodzi mi o taki układ funkcjonalny, w którym na poddaszu są 2 pokoje sypialne i łazienka połączone korytarzem ze schodami prowadzącymi na dół do otwartej przestrzeni salonu. A więc przestrzeń korytarza, schodów i salonu jest jednym nie zamkniętym, pomieszczeniem. Czy zatem szerokość korytarza na poddaszu musi być 120cm(jak dla drogi ewak.), czy może być 90cm(jak dla przejścia) ? Oczywiście zdrowy rozum podpowiada, że projektowanie korytarza o szer. 120cm, gdy schody w dół mogą mieć szer. 80cm, jest z lekka bezsensowne. Chciałbym jednak usłyszeć interpretację specjalistów w tym temacie, stąd mój post.
popa99
Bardzo zaawansowany użytkownik

LIKE IT FIREFIGHTERS

« Odpowiedz #1 : Czerwiec 27, 2011, 05:43:46 »

par. 95 WT:
"Kształt i wymiary przedpokoju powinny umożliwiać przeniesienie chorego na noszach oraz
wykonanie manewru wózkiem inwalidzkim w miejscach zmiany kierunku ruchu"
"Korytarze stanowiące komunikację wewnętrzną w mieszkaniu powinny mieć szerokość w świetle
co najmniej 1,2 m, z dopuszczeniem miejscowego zwężenia do 0,9 m na długości korytarza nie większej
niż 1,5 m"

POPA
Kamil
rzeczoznawca ppoż.
Ekspert portalu

Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów

« Odpowiedz #2 : Czerwiec 27, 2011, 07:17:52 »

(...) mam pytanie związane z ewakuacją w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (...)

par. 95 WT:
"Kształt i wymiary przedpokoju powinny umożliwiać przeniesienie chorego na noszach oraz
wykonanie manewru wózkiem inwalidzkim w miejscach zmiany kierunku ruchu"
"Korytarze stanowiące komunikację wewnętrzną w mieszkaniu powinny mieć szerokość w świetle
co najmniej 1,2 m, z dopuszczeniem miejscowego zwężenia do 0,9 m na długości korytarza nie większej
niż 1,5 m"

popa99 przytoczył zapisy z rozdziału 7 WT: "Szczególne wymagania dotyczące mieszkań w budynkach wielorodzinnych", tak więc ze względów formalnych zapis nie dotyczy domków jednorodzinnych, aczkolwiek z braku podobnego zapisu dla jednorodzinnych dobrze jest chyba spełnić wymagania z par. 95.

Nie do podważenia jest też argument kkbio, że to trochę bez sensu, żeby wymagać większą szerokość korytarza w obiekcie, w którym komunikacja pionowa może odbywać się schodami o szerokości 0,8m, z tym że brak logiki w przepisach chyba nikogo nie dziwi więc... jestem ciekaw opinii innych forumowiczów.

NIE DORADZAM NA FORUM - PREZENTUJĘ TYLKO MOJE ZDANIE. STOSUJESZ JE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

POBIERZ DARMOWE Poradniki i MiniPoradniki z mojego bloga: www.ippoz.pl. ZAPRASZAM!
qp_77

« Odpowiedz #3 : Lipiec 04, 2011, 05:29:22 »

§ 236. 1. Z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, bezpośrednio albo drogami komunikacji ogólnej, zwanymi dalej "drogami ewakuacyjnymi".

Czyli droga ewakuacyjna powinna prowadzić do sąsiedniej strefy lub na zewnątrz. Z Twojego poddasza droga ewakuacyjna prowadziłaby do innego pomieszczenia, więc nie masz innej możliwości, jak tylko potraktowanie tego jako przejście przez pomieszczenie. W końcu po coś zdefiniowano w WT "pomieszczenie pomocnicze".

Nikt też nie zabronił prowadzenia przejścia przez schody, przynajmniej ja o tym nie wiem.
popa99

LIKE IT FIREFIGHTERS

« Odpowiedz #4 : Lipiec 04, 2011, 04:36:27 »

sugeruje koledze qp_77 zapoznać się ze stanowiskiem KGPSP uzgodnionym z Ministerstwem ws przejść i dojść ewakuacyjnych

POPA
qp_77

« Odpowiedz #5 : Lipiec 04, 2011, 04:54:43 »

Dziękuję, w ramach skromnego rewanżu sugeruje zapoznać się z obowiązującymi na terytorium RP źródłami prawa.

Ad rem, jaka propozycja rozwiązania problemu?
popa99

LIKE IT FIREFIGHTERS

« Odpowiedz #6 : Lipiec 04, 2011, 11:13:39 »

organem nadzorującym rzeczoznawce ds zabezpieczeń ppoż. jest KGPSP, więc dla samego faktu cieszenia się w dalszej działalności tymi uprawnieniami rzeczoznawca powinien uwzględnić stanowisko KGPSP.

POPA
zonikpl

« Odpowiedz #7 : Lipiec 05, 2011, 07:10:15 »

popa99 mógłbyś podesłać to uzgodnienie ws dojść i przejść ?
bella
Zaawansowany użytkownik

« Odpowiedz #8 : Lipiec 05, 2011, 07:44:51 »

O to może chodzi: http://www.vaza.pl/zasobyvaza/duralex/przejscia_dojscia.pdf ?
kkbio
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #9 : Lipiec 06, 2011, 02:09:07 »

Witam ponowni e. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Widzę, że temat mimo pozornej prostoty nie jest tak jednoznaczny do rozwiązania. Jest jeszcze kilka innych kwestii w WT o podobnym charakterze, ale to już rozmowa na inny wątek.
Wracając do odpowiedzi, to przywołanie przez popa99 warunków szczególnych dla budynków wielorodzinnych, jest chyba całkowicie chybione. Skoro są to przepisy „szczególne” dotyczące danego typu budynków to trudno jest stosować je do innych. A Warunki techniczne, mimo niespójności, posiadają jednak swoją logikę, i występują w nich odwołania i przywołania przepisów dotyczące konkretnych typów budynków (PM, inwentarskich, jednorodzinnych czy właśnie wielorodzinnych). Skoro więc jest wprowadzony taki wyraźny podział, to nie należy przenosić paragrafów dotyczących danego typu budynków do innych.
Podane przez Bella, a przywołane przez popa99 stanowisko KGPSP wyglądało na dokument, który rozwieje wątpliwości, ale po dokładnym przeczytaniu, także nie doszukałem się jednoznacznej odpowiedzi na problem. Pewnie, po części z tego powodu iż przytoczona interpretacja dotyczy budynków podlegających odbiorom, a co za tym idzie o większym zagrożeniu niż budynki jednorodzinne, które w kilku innych punktach WT są zwolnione z wymagań i widać wyraźnie, że zostały potraktowane przez ustawodawcę ulgowo. W przytoczonej interpretacji, również odniesienia do przestrzeni typu „Open space” (za którą można uważać opisany prze ze mnie korytarz na poddaszu, choć chyba bardziej pasuje do niego definicja antresoli), są przypisane funkcjom biurowym (i jest to logiczne, bo jednym z typów aranżacji przestrzeni biurowych są właśnie „biura open space”). Terminu „open space” nie stosuje się ogólnikowo, np. do stwierdzenie że pokój dzienny jest „open space”, bo jest otwarty aż po dach. Zdziwił mnie mocno zapis z pkt. 4 gdzie neguje się w sposób mglisty (bo cóż znaczą określenia: „szczególne względy funkcjonalne” czy „duża grupa ludzi” ? ) przyzwolenie WT prowadzenia przejścia ewakuacyjnego przez 3 pomieszczenia. No, ale w tymże punkcie, jest także jasno powiedziane o pomieszczeniu o „typowym” charakterze korytarzowym. I pod to stwierdzenie, moim zdaniem, nie zalicza się korytarz na poddaszu domu jednorodzinnego, który częściowo jest otwarty na przestrzeń salonu, a tak naprawdę nie jest przestrzenią wydzieloną z kondygnacji poddasza, bo stanowi część kondygnacji przyziemia ( tzw. górną cześć kondygnacji, jak jest to zapisane w definicji antresoli).
Moja niechęć do literalnego traktowania zapisów dotyczących ewakuacji, i ich nadinterpretacji dla budynków jednorodzinnych wynika z faktu, że przecież dopuszczalna długość przejścia  w strefach ZL=40m, co z reguły 2-krotnie przewyższa długość typowego budynku jednorodzinnego!
Jeśli do rozwikłania tego problemu pomocne były by przykłady rozwiązań przestrzennych domów jednorodzinnych, to mogę je zmieścić w kolejnym poście, aby spróbować omówić to na konkretnych przykładach.
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!